Obrázek vrch

Ovčáry

Publikováno 20. 07. 2014 Ovčáry - celý článek...


Proboštská jezera

Proboštská jezera jsou bývalé pískovny a jsou ideální na koupání. Voda je většinou kvalitní.

Publikováno 13. 04. 2014 Proboštská jezera - celý článek...


Konětopy

Klasická zatopená pískovna, kvalitní voda, najdete zde travnatou a dále malou písčitou pláž. V letních měsících obsazené, i když to nebývá hlava na hlavě jako na Lhotě.

Publikováno 13. 04. 2014 Konětopy - celý článek...


Lhota

Jezero Lhota je antropogenní jezero, které vzniklo zatopením pískovny. Najdete ho 1 km východně od obce Lhota v okrese Praha východ ve Středočeském kraji. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 172 m, její rozloha je 25 ha a hloubka jezera dosahuje maximálně 7 m.

Publikováno 13. 04. 2014 Lhota - celý článek...


Pochod Praha Prčice 2013

Podrobnější informace o pochodu Praha Prčice 2013 zatím nejsou k dispozici, pro orientaci pro ty které jdou poprvé uvádíme níže data z minulého ročníku.

Publikováno 16. 04. 2013 Pochod Praha Prčice 2013 - celý článek...


Chcete zobrazit

Chcete se zbavit otravné hlášky Internet Exploreru 8: Chcete zobrazit pouze obsah webové stránky který byl bezpečně doručen Polopatický návod pro Windows XP

Publikováno 11. 04. 2013 Chcete zobrazit - celý článek...


Sklizeň ovoce a zeleniny

Vhodnou dobu sklizně určuje zkušenost pěstitele; např. jádrové ovoce některých odrůd dozrává nerovnoměrně a sklízí se v malém ručně, někdy nadvakrát. Také plody vystavené slunci dozrávají dříve než plody ze zastíněných částí koruny a velké polody mají kratší dobu sklizňové zralosti. Ovoce ze zákrsků a palmet jabloní štěpovaných na spoře rostoucích podnoží rovněž dozrává dříve než na kmenových tvarech pěstovaných na semenáčích.

Publikováno 09. 05. 2012 Sklizeň ovoce a zeleniny - celý článek...


Stavba skleníku

Skleník má umožnit vytvoření optimálních vegetačních podmínek pro přirychlování rostlin v ročních obdobích, kdy nám tyto podmínky příroda plně neposkytuje - především koncem zimy a na jaře. Nejdůležitější je zajištění optimální teploty, světla a vlhkosti.

Publikováno 30. 04. 2012 Stavba skleníku - celý článek...


Stěhování

Také jste slyšeli, že stěhovat se je daleko horší, než vyhořet? A taky jste si to už měli tu čest vyzkoušet? Tak jste asi udělali při přípravě "přesunu" něco špatně. Asi jste chtěli ušetřit a proto jste si parádně zkomplikovali život a přidělali tunu zbytečných starostí. Nebo jste se dobře a dostatečně dopředu nepřipravili na všechna úskalí. Proto jsme nahlédli do zkušeností odborníků a nabízíme pomocnou ruku.

Publikováno 30. 04. 2012 Stěhování - celý článek...


Praní a skrvny

Jak účinně postupovat v odstranění skvrn, aby již nikdy nezkazily příjemný večírek nebo přípravu večeře spolu s celou rodinou? Skvrny jsou v oblasti praní velmi problematickým a často diskutovaným tématem. O některých po vyprání prádla ani nevíte, jiné ale po sobě zanechají stopy nebo se z velké části nevyperou.

Publikováno 30. 04. 2012 Praní a skrvny - celý článek...


Kupujeme myčku

Myčky nádobí patří dnes již k základnímu vybavení kuchyně. Šetří čas, spotřebují méně vody a energie, šetří místo v kuchyni a vaše ruce před útokem saponátu. Navíc mytí nádobí v myčce je podstatně hygieničtější než klasické ruční mytí.

Publikováno 30. 04. 2012 Kupujeme myčku - celý článek...


Celulitida

Pokud se začnou bavit alespoň dvě ženy, rozhovor se po chvíli stočí z mužů na hubnutí a v zápětí i na problémy s celulitidou. Právě toto téma je, podle četných výzkumů, nejpalčivějším problémem pro ty, které si zakládají na svém vzhledu. Ovšem patří mezi ty problémy, s nimiž hodlají rozhodně bojovat.

Publikováno 29. 04. 2012 Celulitida - celý článek...


Dieta a liposukce

Nemám na ty věčné diety nervy stěžuje si leckterá žena. Nejraději bych si ten tuk nechala odsát To je samozřejmě možné. Liposukce dnes patří k nejběžnějším výkonům plastické chirurgie. Bohužel ale nemůže sloužit jako náhrada diety. Pouze totiž pomáhá ke zformování postavy v místech, které jsou na usazování tuku nejvíce náchylné - tedy na břiše, bocích, hýždích, stehnech, popřípadě podbradku.

Publikováno 29. 04. 2012 Dieta a liposukce - celý článek...


Cestování se zvířaty

Cestování se zvířaty může být bez problémů Jedete na dovolenou a zse vyvstávají problém, kdo se po dobu vaší přítomnosti ujme zvířat. Což třeba želva nebo kanárek - ti se spokojí s někým, kdo je nakrmí, ale pes nebo kočka jsou na dočasnou ztrátu páníčka někdy velmi citliví a dobrovolným hlídačům i sobě udělají ze života peklo. A i proto začalo mnoho rodin uvažovat o dovolené společně se zvířaty.

Publikováno 28. 04. 2012 Cestování se zvířaty - celý článek...


Plísně v potravinách

Osvětová činnost z hlediska ochrany zdraví člověka před toxinogenními plísněmi a mykotoxiny je zatím nedostatečná. Přesto dostupnost důležitých informací je prvním předpokladem k pozitivnímu ovlivnění chování občana ve prospěch ochrany jeho zdraví.

Publikováno 28. 04. 2012 Plísně v potravinách - celý článek...


Pitný režim

Asi příjemná rada pro všechny, kteří už se vidí v zahradní restauraci nad hezky vychlazeným pivkem. Ovšem platí pro všechny – od nejmenších, po největší. V létě bychom neměli opravdu zapomínat na to, že je potřeba zavlažovat.

Publikováno 28. 04. 2012 Pitný režim - celý článek...


Sušení bylinek

Bylinky můžete pěstovat na zahrádce i za oknem paneláku Rostlinky, které potěší oko a posléze i na talíři Pokud pěstujeme bylinky hlavně pro koření, stojí za to pěstovat je tak, abychom je mohli sklízet průběžně a měli tak zajištěný celoroční přísun čerstvých. Čerstvé totiž mají rozhodně lepší chuť i vůni, i když je možné velmi snadno si nasušit jednorázově zásobu na hodně dopředu. Ovšem proč jim nevěnovat místo v trhulících za oknem nebo na záhonech - jsou k hezké na pohled.

Publikováno 28. 04. 2012 Sušení bylinek - celý článek...


Laky na vlasy

Co všechno po nich chceme – aby byly krásné, zdravé, ale přesto každou chvíli jinak zakroucené nebo barevné. Chceme aby držely, ale nebylo vidět, že jsme jim k tomu pomohli… prostě trápíme naše vlasy co se do nich vejde. A dnes vám poradíme, spolu s odborníky firmy Dove, čím to udělat, aby opravdu dobře držely tvar a vypadaly přitom vzdušně a přirozeně.

Publikováno 28. 04. 2012 Laky na vlasy - celý článek...


Řasenky

Vždycky, když vidím reklamu na novou řasenku, mám sto chutí si ji okamžitě koupit. Taky bych chtěla mít řasy, které se mi pomalu pletou do ofiny…Pak ale zajdu do koupelny, kde mám kosmetiku a podívám se na ten houf řasenek, které taky leccos slíbily, ale nějak „skutek utek“.

Publikováno 28. 04. 2012 Řasenky - celý článek...


Péče o nehty

Která z nás by nechtěla mít krásné kvalitní nehty? Která by nechtěla patřit mezi ty přírodou obdařené s nelámavými nehty a překrásnou kšticí? V minulém čísle jste se dozvěděli, jak docílit krásných vlasů. Tentokrát vám neupřeme zásady, jak se postarat o vzhled a kvalitu svých nehtů.

Publikováno 28. 04. 2012 Péče o nehty - celý článek...


Kupujeme boty

Kdo jednou musel absolvovat den ve „španělské botě“, pak ví, jaké utrpení to je. Jak od puchýře na noze bolí celé tělo, jak už prostě nemůžete myslet na nic jiného…Prostě padnoucí bota je základ dobře prožitého dne a jak ukazují lékařské výzkumy, pak určitě i celého života, protože jen zdravá noha může nést zdravou páteř. Tudíž bystě měli při výběru bot myslet nejen na barvu, módní trendy a to, jak vás sluší, ale v první řadě jak pohodlná a zdravá pro vaši nohu je.

Publikováno 28. 04. 2012 Kupujeme boty - celý článek...


Knedlíky

Kdo jí knedlíky, ten vyroste veliký, ten může jít za Kolumbem do Ameriky, opěvoval známý písničkář a flašinetář František Hais koncem 19. století švestkové knedlíky. Ve svém kramářském songu dokonce tvrdil, že si je vařil v Africe i cestovatel dr. Emil Holub. Což je pochopitelně autorská licence i když kdo ví, co si slovutný pan doktor dopřál jako první jídlo po návratu do Čech.

Publikováno 28. 04. 2012 Knedlíky - celý článek...


Intimní hygiena

Letní teplo láká k vodě, kdo nemůže do přírody, osvěží se v bazénu veřejné plovárny. Společné cachtání se spoustou lidí nás však může seznámit s vytrvalými a velmi nepříjemnými společníky - plísňová a kvasinková onemocnění trpělivě čekají na svou příležitost. Letní koupání a omezené možnosti hygieny o dovolených v kempu nebo na chatě mají na svědomí nejednu vynucenou návštěvu u lékaře - zvýšený výskyt zánětů močových cest, výtoků, zánětů a dalších nepříjemných projevů opravdu komplikuje život.

Publikováno 28. 04. 2012 Intimní hygiena - celý článek...


Telebanking

Jedná se o komunikaci klienta a banky pomocí PC, který je vybavený speciálním softwarem. Vykazuje vysoký stupeň spolehlivosti a bezpečnosti a díky tomu může nabízet velké množství služeb. Jedná se o služby informačního charakteru a o realizaci platebních příkazů. Podstatou je speciální aplikace typu klient - server, které pracují zpravidla v off-line režimu ve vztahu k centrálnímu informačnímu systému banky. Zpracování zaslaných příkazů probíhá dávkovým způsobem, resp. po určité době, během, které je možno případnou rizikovou operaci zastavit.

Publikováno 27. 04. 2012 Telebanking - celý článek...


Kreditní karta

V poslední době se ukazuje, že se nám zalíbilo žít na dluh. Pro mnoho z nás je příjemnější splácet různé půjčky, než abychom si našetřili a pak koupili za hotovost. Patříte-li mezi notorické "půjčovače", asi máte výhody jednotlivých druhů půjček zmáknutý, ovšem ne všichni jsou tak informováni - a přes to by si třeba teď potřebovali zalepit nějakou tu mezeru v rozpočtu.

Publikováno 27. 04. 2012 Kreditní karta - celý článek...


Hypotéky

Hypotéka je dle zákona č. 84/1995 Sb. druhem úvěru poskytovaným jak fyzickým, tak i právnickým osobám na investice do nemovitosti. Jedná se o úvěr dlouhodobý, obvykle min. na dobu 5 let a maximálně na dobu 30 let. Hypotečním úvěrem můžeme financovat koupi, rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti.

Publikováno 27. 04. 2012 Hypotéky - celý článek...


Žumpa

Z nově zřizovaných rodinných domků a chat nebo u rekonstruovaných chalup lze vypouštět odpadní vody do veřejné kanalizace pouze se se souhlasem správy kanalizační sítě. Jestliže v blízkosti stavby veřejná kanalizace není, je nutné uvažovat o zřízení žumpy nebo septické nádrže (septiku). Ke zřízení septiku si musí stavebník vyžádat souhlas příslušného národní výboru a písemné vyjádření okresního hygienika.

Publikováno 27. 04. 2012 Žumpa - celý článek...


Malování pokojů

Malujeme stále častěji svépomocí. Ušetříme peníze i úklid, nářadí si koupíme nebo vypůjčíme. Na oškrábání několikanásobného nátěru budeme potřebovat škrabu, na sádrování trhlin stěrku (špachtli), dobrou štětku, štětec, váleček a popřípadě tlakovou stříkačku. Doporučit lze odstíny nejsvětlejší, teplé tóny, tmavé stěny působí tísnivě a jak již bylo řečeno v úvodu, zmenšují prostor. Barvu vybíráme tak, aby ladila s barvou zařízení místnosti a barvy se vzájemně doplňovaly.

Publikováno 27. 04. 2012 Malování pokojů - celý článek...


Omítky

Pojiva a plniva se většinou odměřují objemově (na díly). Malta se míchá ručně v maltnici (karbu), truhlíku, kolečku, anebo strojně v míchačce. Míchá-li se ručně, napustí se nejdříve voda, potom se přidá vápenná kaše. Směs se míchá tak dlouho až vznikne stejnoměrně zbarvené vápenné mléko, teprve potom se přidává písek. Do truhlíku se může vložit nejdříve odměřené množství vápenné kaše, která se rozmíchá na vápenné mléko, a potom se přidává písek.

Publikováno 27. 04. 2012 Omítky - celý článek...


Podlahy

Téměř pro všechny podlahy platí, že dlouho vydrží v pořádku, ale jakmile se začnou objevovat menší závady, opotřebení rychle pokračuje. Betonové podlahy se stanou velmi prašné po opotřebování vrchní vrstvy cementového potěru; jsou-li současně v betonu trhliny, neustále se rozšiřují. Oprava takové podlahy je celkem jednoduchá, a to nátěrovou hmotou odpovídající charakteru místnosti (pryskyřicí apod.). Před nátěrem vyspravíme trhliny a odstraníme prach a nečistoty. Je-li na místech, která byla mimo provoz hladký povrch, musí bý zdrsněn, aby se nátěr dobře uchytil.

Publikováno 27. 04. 2012 Podlahy - celý článek...


Stavba komínu

Má-li mít komín dobrý tah, musí mít dostatečně světlý průřez, uvnitř musí být hladký, má mít pořebnou účinnou výšku a musí být těsný, aby do něj nevznikal tzv. falešný vzduch. Účinná výška je výška od spodku sopouchu do vyústění do volného ovzduší. K jednomu průduchu mohou být připojeny jen spořebiče v jednom podlaží. Spotřebič na planná paliva má být připojen na komínový průduch pokdu možn jen jeden; nejmenší světlý rozměr je 120 mm.

Publikováno 27. 04. 2012 Stavba komínu - celý článek...


Příprava betonu

Beton je směs štěrku, písku, cementu a vody. Jeho jakost nezáleží jen na množství a druhu cementu, ale i na druhu kameniva (štěrkopísku) a zpsobu míchání směsi (ručně, strojně). Ze štěrkopísku v němž převažuje písek neuděláme nikdy dobrý beton, i když přidáme mnoho cementu. Chceme-li šetřit cement, optříme si čistý štěrkopísek s vhodnou zrnitostí. Větší množství betonu budeme mísít v míchačce, ušetříme tím nejen čas, námahu a cement a získáme lepší beton.

Publikováno 27. 04. 2012 Příprava betonu - celý článek...


Oprava střechy

Zanedbáním oprav střešní krytiny mohou vzniknout velké škody. Podle rozsahu poškození se rozhodne buď o opravě anebo o přeložení anebo o výměně střešní krytiny (časem vykazuje závady nejen na jednotlivých místech, ale téměř v celé ploše). Druh krytiny můžeme změnit, budeme-li vyměňovat pouze krytinu, nikoli její podklad. Jestliže dosavadní krytina nevyhovuje a neodpovídá sklonu střechy anebo nadmořské výšce a z toho důvodu protéká, musí nová krytina odpovídat danému sklonu i únosnosti latí a krovu.

Publikováno 27. 04. 2012 Oprava střechy - celý článek...


Oprava schodů

Schody musí být naprosto bezpečné - uvolněné stupnice nebo zábradlí bezpečnost nezaručují. Vyšlapané stupně, opotřebované podesty a viklající se zaábradlí upozorňují na potřebu důkladné opravy. Stav poškození pak rozhodne, zda se se vyplatí staré schody opravovat, anebo zřídit nové. Stará schodiště také nevyhovují současným požadavkům a předpisům, ale není vždy nutné je bourat.

Publikováno 27. 04. 2012 Oprava schodů - celý článek...


Zahradnické nářadí

Špičatým rýčem se hloubí jámy pro výsadbu stromků; slouží k hlubokému rytí v těžkých půdách, i když na spodu brázy zůastavají nezkypřená místa. V lehčích půdách se více používá rýč čtyřhranný, jehož spodní hrana má být mírně prohnutá. Důležité je, aby kovová část byla spolehlivě upevněna šrouby (z obou stran) k násadě prodlouženými jazyky - krátké trubkovité návleky na násady nejsou vhodné. Násady s hladkým koncem a kuličkou jsou určeny pro rýče a rycí vidle ke kypření lehší půdy, násady ukončené berličkovitým T jsou k hlubšímu rytí v těžkých půdách a k hloubení děr. Násady ukončené ve tvaru písmene D nejsou praktické.

Publikováno 27. 04. 2012 Zahradnické nářadí - celý článek...


Vyměřování parcely

Nejjednodušší je vytičit kolmici pomocí pásma. Máme-li na rovném terénu vytyčit kolmici k rovné cestě v místě A, odměříme od daného bodu na obě strany dvě stejné vzdálenosti, např. 5 m. V těchto bodech (B a C) přidržíme konce pásma nebo motouzu dlouhého 25m a jeho napnutím do výšky v místě A dostaneme v délce 12,5 m bod D, který leží na vytyčované kolmici.

Publikováno 27. 04. 2012 Vyměřování parcely - celý článek...


Stavba studny

Pro výběr místa a stavbu nové studny jsou stanoveny zvláštní podmínky. Studna se nesmí hloubit na místě, kde by omezila vydatnost sousedních studní, nesmí být zřízena v znečištěných vrstvách zeminy, v návážce atd. Od zdrojů znečištění - hnojišť, žump, záchodů, vodních toků, rybníků aj. musí být vzdálena 10 až 20 metrů, od vydatnějších zdrojů nečistot ještě více, od budov 5 až 15 m atd. Studnařské práce, zvláště u hlubokých studní jsou náročné a mají je provádět, nebo alespoň na ně dozírat odborně školené osoby.

Publikováno 27. 04. 2012 Stavba studny - celý článek...


Průklest stromů

V menších i větších zahradách dříve zakládaných, ale i nově zakládaných zahrádkách, na parcelách z rozdelených sadů nebo při rekonstrukci starší zahrady nacházíme často zanedbané dospělé vysokokomeny a polokmeny jádrovin a peckovin, které ochabují ve vzrůstu i plodnosti a vyžadují důkladné odborné ošetření.

Publikováno 27. 04. 2012 Průklest stromů - celý článek...


Opravy nábytku

Před každou opravou nábytku je nutné nejdříve zajistit, jak je předmět poškozen. To proto, abychom si včas rozmysleli postup oprav, technologii a návaznost prací, zajistili předem potřebný materiál a vpřípadě, že nebude některý k dostání, pozměnili technologii podle daných možností. Zjistíme tedy, vyskytuje-li se v nábytku plíseň, houba, červotoč, není-li nevhodně natřen.

Publikováno 27. 04. 2012 Opravy nábytku - celý článek...


Okna a dveře

Dřevěná okna jsou k dostání typizovaná. Atypická okna se musí zhotovit na objednávku, což je nákladnější, a proto se někdy vyplatí přizpůsobit ostění. Dřevěná okna vyžadují větší údržbu než např. okna kovová. Co do nákladů na údržbu, jsou nejvýhodnější plastová okna. Venkovní okenní křisla se dělají z borovice, vybírá se dřevo pokud možno s hustýmy léty. Vnitřní se dělají z borovice a smrku.

Publikováno 27. 04. 2012 Okna a dveře - celý článek...


Obkladové materiály

Nejběžnější jsou obklady dřevěné a keramické. Obklady dřevem jsou nejstarší a stále velmi oblíbené, díky vzhledu a funkčním vlastnostem dřeva. Rozlišujeme obklady vnější a vnitřní. Od vnějších požadujeme, aby odolávaly povětrnosti a pokud se chrání neprůhledným nátěrem, nemusí být z tak kvalitního materiálu jako obklady vnitřní u nichž záleží na estetickém působení. Dřevěné obklady mohou zakrýt anebo nahradit poškozenou omítku.

Publikováno 27. 04. 2012 Obkladové materiály - celý článek...


Zvuková izolace

Zvuková izolace většinou vyhovuje pouze u starších budov postavených z cihel. V novějších objektech se tepelné i zvukové izolace často projektovaly pouze tak, aby se vyhovělo požadavkům normy, což v praxi většinou nepostačovalo, zvláště pokud se nedodržel správný technologický postup. Zvuková izolace je mnohem složitější než izolace tepelná. Setkáváme se ze zvukem, který se šíří vzduchem, a ochranou proti němu je tlustá překážka, buď těžká, nebo sendvičová, v nichž nesmějí být trhliny ani prázdné spáry.

Publikováno 27. 04. 2012 Zvuková izolace - celý článek...


Tepelná izolace

Náklady vynaložené na tepelnou izolaci v bytě se určitě vrátí úsporou nákladů na vytápění. Je známo, že kvalita obytného prostoru se posuzuje podle optimální tepelné pohody v závislosti na pořizovacích i provozních nákladech. Na způsobu vytápění záleží spotřeba energie potřebná k vytápění, délka životnosti vytápěcího zaříze, ale i hygiena bydlení.

Publikováno 27. 04. 2012 Tepelná izolace - celý článek...


Elektroinstalace

Informace o tom jak zacházet s rozvodem elektro v v bytě, kolik zapojit na jednu zásuvku spotřebičů, základní bezpečnostní pravidla, výhoda jističů proti klasickým pojistkám.

Publikováno 27. 04. 2012 Elektroinstalace - celý článek...


Oplocení zahrady

O souhlas se způsobem oplocení pozemku do ulice je třeba požádat stavební úřad místního národního výboru - plot nesmí rušivě zasahovat do okolí. Ploty mezi sousedními rodinnými domky bývají kostrukčně jednodušší. Oplocení mezi sousedními pozemky řeší vlastníci pozemků vzájemnou dohodou a tzv. nepojmenovanou smlouvou. V tomto případě mají plot ve spoluvlastnictví a mají povinnost plot společně postavit, udržovat a opravovat.

Publikováno 25. 04. 2012 Oplocení zahrady - celý článek...


Revize komínů od roku 2011

Od 1.1. 2011 je v platnosti nová vyhláška pro všechny majitele nemovitostí. Je ustanovena povinnost provést prohlídku a čištění komína oprávněným pracovníkem a nechat si vystavit o provedené revizi komína revizní správu.

Publikováno 05. 04. 2012 Revize komínů od roku 2011 - celý článek...


Oprava mostu Říčany

Informace o demolici a stavbě nového mostu na Říčany mezi 10 a 12 km D1 - exit 11. Důvody stavby, termín dokončení, objízdná trasa, důvody stavby.

Publikováno 24. 09. 2011 Oprava mostu Říčany - celý článek...


Světice

Publikováno 14. 04. 2011 Světice - celý článek...


Říčany

Publikováno 14. 04. 2011 Říčany - celý článek...


Příroda ve Světicích

Publikováno 01. 01. 1970 Příroda ve Světicích - celý článek...


Odkazy

Publikováno 01. 01. 1970 Odkazy - celý článek...


Odkazy: